Мәжілістің VIII шақырылым депутаттарының толық құрамы

28 Наурыз 2023, 15:02
3159
Бөлісу:
Мәжілістің VIII шақырылым депутаттарының толық құрамы
Фото: informburo.kz

19 наурыз күні елімізде саяси науқан өтіп, нәтижесінде Мәжіліске 6 саяси партия өтті. Оларға 69 орын берілді. Сонымен бірге бірмандатты сайлау округтерінен 29 депутат сайланды, деп хабарлайды BAQ.KZ тілшісі.

27 наурыз күні Орталық сайлау комиссиясы Мәжіліске өткен партияларға қанша депутаттық мандат берілетінін жариялаған болатын.

5 пайыз және одан жоғары пайыз дауыс жинаған саяси партияларға берілген мандарттар саны мынадай:

1. AMANAT партиясы - 40 мандат;

2. «Ауыл» халықтық-демократиялық патриоттық партиясы - 8 мандат;

3. Respublica партиясы - 6 мандат;

4. Қазақстан халық партиясы - 5 мандат;

5. «Ақ жол» демократиялық - 6 мандат;

6. «Жалпыұлттық социал-демократиялық патриоттық партиясы» - 4 мандат.

AMANAT партиясы

AMANAT партиясының Саяси кеңесі Бюросының шешімімен 40 кандидаттың тізімі бекітілді.

Мәжілістегі AMANAT партиясы фракциясының жаңа құрамындағы әйелдер, 35 жасқа дейінгі жастар және ерекше қажеттіліктері бар адамдардың үлесі 32%.

AMANAT сайлаушылардың 53,9% дауысын жинады. Бұл 40 депутаттық мандатқа сәйкес келеді.  

Кандидаттар тізімі:
1.  Абдиев Ерлан Тұрсынбайұлы
2. Авершин Константин Викторович
3. Адамбеков Тілектес Серікбайұлы
4. Аймағамбетов Асхат Қанатұлы
5. Әбенов Мұрат Абдуламитұлы
6. Әшімбетов Нұржан Кемерұлы
7. Әшімжанов Жанарбек Садықанұлы
8. Әлтай Аманжол Дүйсенбайұлы
9. Бәшімов Марат Советұлы
10. Бейсенбаев Елнұр Сабыржанұлы
11. Бейсенғалиев Берік Тұрсынбекұлы
12. Дементьева Наталья Григорьевна
13. Ергешбаев Мұрат Нәлхожаұлы
14. Елеуов Ғалымжан Алмасбекұлы
15. Заитов Ринат Рифхатұлы
16. Имашева Снежанна Валерьевна
17. Ізмұхамбетов Бақтықожа Салахатдинұлы
18. Казанцев Павел Олегович
19. Керімбек Болат Бақбергенұлы
20. Колода Дмитрий Владимирович
21. Қошанов Ерлан Жақанұлы
22. Құспан Айгүл Сайфоллақызы
23. Кучинская Юлия Владимировна
24. Мұсабаев Самат Базарбайұлы
25. Нұртаза Самат Русланұлы
26. Пономарев Сергей Михайлович
27. Рау Альберт Павлович
28. Рожин Максим Николаевич
29. Савельева Татьяна Михайловна
30. Саиров Ерлан Бияхметұлы
31. Сарым Айдос Әміроллаұлы
32. Сарсенғалиев Нартай Аралбайұлы
33. Смағұлов Бауыржан Әміржанұлы
34. Смышляева Екатерина Васильевна
35. Сүлейменова Жұлдыз Досбергенқызы
36. Тәкиев Мәди Төкешұлы
37. Толықбай Мақсат Мәлікұлы
38. Тұрганов Дүйсенбай Нұрбайұлы
39. Шапақ Үнзила Шапаққызы
40. Шаталов Никита Сергеевич. 

«Ауыл» партиясы

Топта әйелдер, жастар және мүмкіндігі шектеулі жандарға ерекше назар аударылды. Орталық сайлау комиссиясы жариялаған сайлау қорытындысы бойынша «Ауыл» ХДПП 10,9 пайызға ие болды. Бұл 8 мандатқа сәйкес келеді.

Кандидаттар тізімі:

1. Дайрабаев Жигули Молдақалықұлы, партия мүшесі, «Ауыл» ХДПП төраға орынбасары, Қазақстан фермерлері қауымдастығының басқарма төрағасы

2. Егізбаев Серік Рахметоллаұлы, партия мүшесі, ауыл шаруашылығы, ақпарат және қоғамдық даму экс вице-министрі

3. Абден Қарақат Жақсылыққызы, партия мүшесі, «Қазақ қызы» ҚБ президенті (әйелдер квотасына сәйкес)

4. Баққожаев Анас Ахатұлы, партия мүшесі, «Ауыл» ХДПП төраға орынбасары

5. Саурықов Ерболат Байұзақұлы, партия мүшесі, «Ауыл» ХДПП Жамбыл облысындағы өңірлік филиалының төрағасы, Ш.Мұртаза атындағы Тараз халықаралық инновация институтының президенті

6. Арсютин Николай Геннадьевич, партия мүшесі, «Ауыл» ХДПП төрағасының орынбасары

7. Зейнуллин Аян Талғатұлы, партия мүшесі, «СПК Астана» ӨК өндіріс бойынша директоры (жастар квотасына сәйкес)

8. Серіков Таңсауле Ғабдыманапұлы, партия мүшесі, С.Сейфуллин атындағы ҚазАТУ оқытушысы (инклюзивті қоғам мүшелерінің квотасына сәйкес)

Respublica партиясы

Respublica партиясы 547 154 дауыс жинап, 8,59% көрсеткішпен Парламенттің төменгі палатасына 6 мандат алып, үшінші орынға ие болды. 

Кандидаттар тізімі:

1. Партия төрағасы Айдарбек Қожаназаров

2. Партияның тең төрағалары Динара Шүкіжанова 

3. Руслан Берденов

4. Динара Наумова

5. Нұргүл Тау 

6. Олжас Құспеков.

Жалпыұлттық социал-демократиялық партиясы (ЖСДП)

ЖСДП Саяси кеңесінің отырысында Парламент Мәжілісінің 4 депутаттық мандатына кандидаттар тізімі бекітілді.

Сондай-ақ әйелдер, жастар және ерекше мұқтаждығы бар адамдарға қатысты квота сақталды.

Кандидаттар тізімі:

1. Әуесбаев Нұрлан Сатыбалдыұлы

2. Рақымжанов Асхат Нұрмағамбетұлы

3. Сағандықова Ажар Бақытқызы

4. Сайлаубай Наурыз Саятұлы

«Ақ жол» партиясы

Қазақстан «Ақ жол» демократиялық партиясына 535 139 қазақстандық дауыс берді. Сайлау қорытындысы бойынша «Ақ жол» Мәжілісте 6 депутаттық мандат алды. 27 наурыз күні «Ақ жол» партиясы Ұлттық кеңесінің пленумында депутаттық мандаттар бөлінді.

Кандидаттар тізімі:

1. Барлыбаев Ерлан Хайланұлы - экономист, ҚР Парламенті Мәжілісінің VII шақырылым депутаты
2. Бейсенбаев Ержан Алмабекұлы – жас бизнесмен, «BIGLIFE» ЖШС тәуелсіз директоры, Жетісу облысы
3. Еспаева Дания Мәдиқызы -  финансист, ҚР Парламенті Мәжілісінің VII шақырылым депутаты
4. Иса Қазыбек Жарылқасынұлы – ақын, Партия төрағасының орынбасары, ҚР Парламенті Мәжілісінің VII шақырылым депутаты
5. Перуашев Азат Тұрлыбекұлы – Партия төрағасы
6. Садықов Асқар Аманбайұлы – бизнесмен, партияның облыстық филиал төрағасы, Ақтөбе облысы

Қазақстан Халық партиясы

«Қазақстан Халық партиясы» Парламент Мәжілісіне өткен 5 депутатын атады.

Кандидаттар тізімі:

1. Саясаткер Магеррам Магеррамов

2. Саясаткер Ирина Смирнова

3. Көпбалалы аналар бірлестігінің жетекшісі Гаухар Танашева

4. Параолимпиада ойындарының қатысушысы, мүгедек адамдардың құқығын қорғаушы Кенжеғұл Сейтжан

5. Жастар квотасы бойынша Ислам Сұңқар

Саяси партиялар үміткерлерін Парламент Мәжілісінің VIII шақырылымының депутаттары ретінде тіркеу үшін Орталық сайлау комиссиясына жолдады. 

Бірмандатты сайлау округтерінің депутаттары

27 наурыз күні Орталық сайлау комиссиясының отырысында Мәжіліске бір мандатты сайлау округтерінен кімдердің өткені жарияланды.

Астана қаласы №1 сайлау округі: 

Дәулет Тұрлыханов 71 698 дауыс;

Астана қаласы №2 сайлау округі: 

Дәулет Мұқаев – 51 769 дауыс;

Алматы қаласы №3 сайлау округі:

Ермұрат Бәпи – 23 690 дауыс;

Алматы қаласы №4  сайлау округі:

Ерлан Стамбеков – 15 930 дауыс;

Алматы қаласы №5  сайлау округі::

Бақытжан Базарбек – 22 685 дауыс;

Шымкент қаласы №6 сайлау округі:

Данабек Исабеков – 21 098 дауыс;

Шымкент қаласы  №7 сайлау округі:

Болатбек Алиев – 19 851 дауыс.

Абай облысы №8 сайлау округі:

Нұртай Сәбильянов 131 872 дауыс;

Ақмола облысы №9 сайлау округі:

Айна Мысырәлімова 154 587 дауыс;

Ақтөбе облысы №10 сайлау округі:

Қазыбек Әлішев 238 195 дауыс;

Алматы облысы №11 сайлау округі:

Ардақ Назаров 122 242 дауыс;

Алматы облысы №12 сайлау округі: 

Данияр Қасқарауов 153 225 дауыс;

Атырау облысы №13 сайлау округі:

Әділ Жұбанов 107 973 дауыс

Батыс Қазақстан облысы №14 сайлау округі:

Абзал Құспан 126 784 дауыс

Жамбыл облысы №15 сайлау округі:

Мұқаш Искандиров 99 021 дауыс;

Жамбыл облысы №16 сайлау округі:

Гүлдана Нұрымова 190 078 дауыс;

Жетісу облысы №17 сайлау округі:

Руслан Қожасбаев 132 678 дауыс;

Қарағанды облысы №18 сайлау округі:

Құдайберген Бексұлтанов 132 471 дауыс;

Қарағанды облысы №19 сайлау округі:

Арман Қалықов 145 228 дауыс;

Қостанай облысы №20 сайлау округі:

Әбіл Еркін 192 175 дауыс;

Қызылорда облысы №21 сайлау округі:

Мархабат Жайымбетов 148 646 дауыс;

Маңғыстау облысы №22 сайлау округі:

Еділ Жаңбыршин 117 386 дауыс;

Павлодар облысы №23 сайлау округі:

Амантай Жарқынбек 168 625 дауыс;

Солтүстік Қазақстан облысы №24 сайлау округі:

Еркебұлан Мәмбетов 153 736 дауыс;

Түркістан облысы №25 сайлау округі:

Қайрат Балабиев 142 595 дауыс;

Түркістан облысы №26 сайлау округі:

Ұласбек Сәдібеков 92 445 дауыс;

Түркістан облысы №27 сайлау округі:

Темір Қырықбаев 117 584 дауыс;

Ұлытау облысы №28 сайлау округі:

Ерболат Сатыбалдин 44 406 дауыс;

Шығыс Қазақстан облысы №29 сайлау округі:

Лұкбек Тұмашинов 165 596 дауыс.

Өзгелердің жаңалығы